انتخاب شعر

 

انتخاب شعر

 

انتخاب شعر يکي از مهمترين بخشهايي است که معمولا ذاکرين اهلبيت(ع) در مرحله استقلال با آن درگير مي شوند . در مراحل اوليه براي سهولت در انتخاب شعر بهتر است اشعار هم وزن با سبک الگو انتخاب گردد تا سبک گذاري براحتي صورت پذيرد.

براي انتخاب شعر بايد نكاتي را مد نظر قرار داد كه عبارتند از:

 1. پاي بندي مضمون شعر به مباحث اعتقادي و مغاير نبودن با آن. با توجه به اين اصل بايد از انتخاب اشعاري که در آن مفاهيم زير وجود دارد پرهيز شود:
 • نسبت الوهيت دادن به اهلبيت(ع) .
 • تشبيه خدا به موجودي از مخلوقات الهي.
 • جسمانيت قائل شدن براي خدا.
 • محدود کردن و حد واندازه قائل شدن براي خدا.
 1. پايبند بودن به موازين فصاحت و بلاغت و خالي بودن از عيوبي كه در كلام وجود دارد و به درك مطلب اشكال وارد مي­كند كه اين موضوع در مباحث گذشته به طور مفصل مورد بحث قرار گرفته است.
 2. بهره مندي از صنايع و فنون ادبي كه در علوم معاني ، بيان و بديع وجود دارد، البته استفاده بيش از حد صنايع ادبي هم از ضعفهاي شعر مي باشد.
 3. كوتاه و بلند بودن مصراع يا از جهت عروض و قافيه مسدس و مثمن بودن شعر نيز مورد توجه است، چه بسا در مجلسي بايد شعر با مصراع كوتاه و در مجلس ديگر شعري با مصراع­هاي بلند خوانده شود. مثلا طول مصراع کوتاه براي محافل شادي مناسبتر است.
 4. قابل فهم بودن شعر براي مستمع و دور بودن از تكلف و تصنع و كلمات دور از فهم.
 5. از جهت مضموني اشعار بهتر است داراي مفاهيمي بلند از قبيل مفاهيم اعتقادي، اخلاقي، انقلابي و … باشد و فقط به چشم و ابرو و خط و خال نپرداخته باشد.
 6. لفظ و محتوا متناسب باشد يعني اگر محتوا حماسي است الفاظ شعر ، محكم و استوار و اگر محتوا عاطفي است، لفظ لطيف و روان باشد.

 

نظريات مقام معظم رهبري درباره شعر

 • درباره ائمه (ع) آن طور نمي­شود حرف زد كه آدم با يك معشوق معمولي حرف مي­زند، …كه چهره آن حضرت يا قد آن حضرت مثل گل يا مثل سرو يا فلان است! اين چه لزومي دارد؟ اصلا مسأله ما با اهل بيت اين نيست، مسأله صفات و خلقيات و طينت آنهاست. اينها را بايستي سرود. [1]
 • دو خصوصيت براي مداح اهل بيت لازم است؛ يكي محبت ما را به آنها زياد كند، كه خود آن محبت ضامن همه چيز است. شعرهايي كه راجع به اخلاقشان گذشتشان، عفوشان، و فضائل ايشان است خيلي خوب است و خصوصيت دوم شعرهايي است كه دستورالعمل و الگوي زندگي آنها را به ما نشان مي­دهد. مثل صراحتشان، شجاعتشان، حق گوييشان، ايثارشان، انفاقشان و محو كردن خودشان در خدا. [2]

 

 

[1] بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با مداحان 8/11/67.

[2] بيانات مقام معظم رهبري در ديدار با مداحان 30/11/66.

درباره ی صادق ابراهیمی پور

مدرس و محقق علوم و فنون اجرا تدریس تخصصی تکنیک های صداسازی ، مهارت ها ،شیوه ها و جلوه های خواندن، روش های سبکسازی و ملودی سازی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *