خانه / دوره جامع سلفژ

دوره جامع سلفژ

دوره ی جامع سلفژ

مدت زمان دوره : ۳ ماه

تعداد جلسات آموزشی : ۱۲ جلسه ( هر هفته یک جلسه )

این دوره برای افرادی مناسب است که :

۱- استعداد کافی برای خواندن دارند ولی در تشخیص صداها و اجرای برخی ملودی ها ضعیف هستند.

۲- مداحانی که در ژوست خوانی یا کوک خوانی پرده های صوتی تسلط کامل ندارند و اجرای آن ها با فالش خوانی همراه است.

 

کلمه سلفژ به معنای سُرایش یا خواندن است. در علم موسیقی قواعد و اصول نُت خوانی به این معنا که هر نت را درست و سرجای خودش اجرا کنیم را سلفژ می گویند. سلفژ را می‌توان خواندن مجموعه‌ای از نت‌ها به صورت پی‌درپی و پشت‌سرهم، با رعایت قوانین نت‌ها و سکوت‌ها معرفی کرد. پایه‌ی یادگیری سلفژ دانستن ارزش زمانیِ نت‌ها (کشش) و سکوت‌ها است.به عبارت ساده تر سلفژ به ما می آموزد که با انجام دادن تمرینات متنوع ، کنترل صدا و حنجره ی خودمان را بدست بگیریم و ملودی ها یا سبک های مداحی را درست و کاملا مسلط اجرا کنیم. به علاوه سلفژ استقامت و قدرت حنجره ما را افزایش داده و باعث پخته شدن و آهنگین شدن هر چه بیشتر صدایمان می شود.

سلفژ تولد دوباره ی صوت است .سلفژ باعث می شود گوش ها ورزیده شده و قدرت تشخیص و اجرای خواننده بسیار بالا رود.همچنین اگر شخصی بخواهد روی صدا و حنجره خود بصورت تخصصی و اصولی کار کند لازم است تمرینات عملی سلفژ را انجام دهد. دایره کاربرد سلفژ در مهارت های مختلف بسیار وسیع است. سلفژ صرفا برای خوانندگان یا مداحان نیست بلکه گویندگان ـ مجریان ـ سخنرانان ـ بازیگران و حتی عموم مردم برای داشتن یک صدای قوی و اثرگذار میتوانند این تمرینات را انجام دهند.

سلفژ فواید بسیاری دارد که بصورت فهرست وار برخی از آنها را اشاره می کنیم :

۱-شناخت صدا و حنجره و کشف نقاط ضعف و قوت و توانایی آن

۲- کمک به پخته شدن پرده های صوتی حنجره

۳- بالارفتن قدرت و استقامت حنجره در پرده های مختلف

۴- رفع ضعف های صدا در تمام پرده های صوتی

۵- افزایش قدرت انعطاف صدا برای ایجاد مانورهای صوتی در اجرا

۶- افزایش قدرت تشخیص و اجرای انوع سبک ها و ملودی ها

و…

اما مطلبی که بسیار مهم است و باید به آن اشاره کرد اینست که بعضا میبینیم برخی افراد چون بصورت ذاتی صدا و اجرای خوبی دارند این تمرینات را دنبال نمی کنند حال آنکه همان ها هم ممکن است در بخشی از قسمت ها و لایه های اجرای خود ضعف داشته باشند. سلفژ علاوه بر افزایش توانایی اجرا ، ضعف های شما را نیز مشخص میکند. پس لازم است همه علاقمندان به مداحی تمرینات ویژه سلفژ را انجام داده و بیش از پیش به قدرت ، درست خوانی و انعطاف صدای خود بیفزایند.

 

جهت ثبت نام در این دوره روی دکمه زیر کلیک کنید.