روش تمام کردن مداحی

 

 چگونه مداحي را پايان دهيم؟

مي­خواهيد بدانيد در كدام قسمت مداحي خود بيشتر ممكن است بي تجربگي و يا مهارت و استعداد خود را نشان بدهيد؟ در آغاز و پايان مجلس.

در تئاتر يك گفته قديمي رايج است كه به هنر پيشگان مربوط مي­شود و آن اين است كه «آنها با ورود و خروج­هايشان شناخته مي­شوند»

پايان مداحي نقطه استراتژيك آن است. آنچه شخص در پايان مي­گويد در گوش شنوندگان باقي مي­ماند و ممكن است بيش از هر مطلب ديگري كه مداح گفته است، در ذهن­ها جاي بگيرد.

 

تعيين پايان قبل از شروع سخن

آيا نبايد از قبل پاياني براي مجلس خود در نظر گرفت؟ آيا اين كار عاقلانه است كه در موقعي كه با شنوندگان روبرو هستيد به فكر بيفتيد كه بايد براي سخن خود پاياني بينديشيد، در صورتي كه در اينگونه اوقات، تحت فشار خواندن هستيد و مغزتان هم بايد كار كند تا متوجه باشيد چه مي­گوييد. آيا عقل سليم حكم نمي­كند قبلا با فكر و خيالي آرام پاياني براي مجلس خود بينديشيد؟

بايد چندين بار پايان مجلس خود را بخوانيد و روي آن تمرين نماييد. با اين حال عاقلانه­تر آن است كه براي چند نوع خاتمه آمادگي داشته باشيد، تا با توجه به شرايط از آن استفاده نماييد.

برخي از مداحان هرگز به پايان مطلب نمي­رسند و در بين راه متوقف مي­گردند و كلام را منعقد نمي كنند و گويا مستمع منتظر است باز هم مداح بخواند. اين عمل مداح را مبتدي و ناوارد جلوه مي­دهد. اين كار درست مانند اين است كه كسي ضيافتي را بدون خداحافظي ترك كند.

با مطالعه طريقه مداحي مداحان برجسته و با الگو پذيري از آنها مي­توان تا اندازه­اي در اين قسمت تخصص يافت.

 

  1. پايان دادن مجلس با يك كلام شاعرانه:

در بين روشهاي پايان دادن مجلس هيچ كدام قابل قبول تر از آن نيست كه چند بيت شعر مرتبط با متن اصلي خوانده شود. اين اشعار بايد حكم شاه بيت و عالي ترين سطح را داشته باشد چراكه اين قسمت مجلس جاي ارائه اشعار متوسط نيست.

نكته: بايد مداحي را زماني به پايان برسانيد كه مردم هنوز تشنه شنيدن سخنان شما هستند.

بزرگترين و مهمترين سخني كه حضرت عيسي (ع) ايراد كرد: موعظه بر سر كوه است كه مي­توان تمام آن را در عرض 5 دقيقه خواند.

 

  1. استفاده از عبارات عربي

عباراتي را از روايات ، ادعيه وزيارات و منابع مرتبط استخراج كنيد و به تناسب محتواي اصلي مجلس ، در انتهاي كلام مورد استفاده قرار دهيد.

نمونه هايي از عبارات عربي پيان مجلس را در اين قسمت ذكر مي نماييم:

نمونه قرآني كه معمولا در پايان روضه امام حسين(ع) به كار مي رود:

« وَ سَيَعْلَمُ الَّذينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ »[1]

نمونه دعايي كه براي كل معصومين كاربرد دارد :

« صَليَّ اللهُ عَلَيْكُمْ يَا آلَ رَسولِ الله» ـ « صَليَّ اللهُ عَلَيْكُمْ يَا أَهْلَ بَيْتِ النُّبُوََّة»

نمونه مناجاتي :

« إرْحَمْنِي بِرَحْمَتِكَ وَ ارْضَ عَنِّي بِجُودِكَ وَ كَرَمِكَ وَ فَضْلِكَ‏ يَا ذَا الْجُودِ وَ الْإِحْسَانِ وَ الطَّوْلِ وَ الاِمْتِنَانِ بِرَحْمَتِكَ يَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِين »[2]

 

[1] شوري ، 227.( آنها كه ستم كردند به زودى مى‏دانند كه بازگشتشان به كجاست!)

[2] مفاتيح الجنان ، مناجات اميرالمؤ منين در مسجد كوفه.( مولای من برحمتت ترحم كن و به جود و كرمت و فضل و احسانت از من راضى و خشنود باش اى خداى صاحب جود و احسان و فضل و نعمت به حق رحمتت اى مهربانترين مهربانان عالم.)

درباره ی صادق ابراهیمی پور

مدرس و محقق علوم و فنون مداحی اهل بیت(ع) تدریس تخصصی تکنیک های صداسازی ، مهارت ها ،شیوه ها و جلوه های مداحی، روش های سبکسازی و ملودی سازی در مداحی

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *